Obama jaoks on abordipiirangute kaotamine prioriteet

Prindi


12.07.2008 -- Ameerika Ühendriikide Demokraatliku Partei presidendikandidaat Barack Obama on seadnud üheks oma esimestest poliitilistest eesmärkidest kaotada kõik abordipiirangud Ameerika Ühendriikides. Sedasi kavatseb ta tänada neid liitlasi valimisvõitluses, kes aitasid tal edestada partei presidendikandidaadi valimistel Hillary Clintonit.

Ligi aasta eest peetud kõnes kõige mõjukamale aborti pooldavale pereplaneerimisorganisatsioonile -- Rahvusvahelisele Pereplaneerimise Liidule -- kinnitas Obama, et abordist saab tema administratsiooni esimene poliitiline prioriteet.

“Esimene asi, mida presidendina teeksin, oleks valikuvabaduse akti (VVA, Freedom of Choice Act) allkirjastamine,” kinnitas Obama eelmise aasta juulis abordivabaduse eest võtlejatele, kes tunnevad üha enam muret osariikide tasandil tehtud abordipiirangute üle.

VVA on eelnõu staadiumis seadus, mida Obama on toetanud koos 18 teise senaatoriga. See seadus tühistaks iga viimase kui abordile ligipääsu piirava seaduse -- nii osariikide tasandil kui ka riiklikul tasandil kehtiva osaliselt sündinud laste aborteerimise keelu (The Partial Birth Abortion Ban Act).

VVA 2007. aasta redaktsioon nägi ette: “Ameerika Ühendriikide poliitika osaks on, et igal naisel on põhiõigus valida lapse kandmise kasuks, raseduse katkestamise kasuks enne loote elujõuliseks saamist, või katkestada rasedus pärast loote elujõuliseks saamist kui see on vajalik naise elu või tervise kaitsmiseks.”

Obama tegi oma seisukohad teatavaks küsimuste-vastuste sessiooni raames pärast seda, kui oli pidanud kõne, milles väljendas oma sügavalt juurdunud abordifilosoofiat ning oma veendumust, et üleriigiline seadus murraks elupooldava liikumise vastuseisu ja lõpetakse rahvusliku abordialase debati. (Vaata trasnkriptsiooni.)

“Olen absoluutselt veendnud, et kultuurisõjad kuuluvad 90-ndatesse; nende ajad on hämardumas, aeg on keerata uus lehekülg,” ütles Obama eelmise aasta juulis. “Me tahame, et Ameerikas koidaks uus päev. Oleme samade vanade asjade üle vaidlemisest väsinud. Ja ma olen veendnud, et suudame selle vaidluse võita.”

Lisaks valikabordi muutmisele “põhiõiguseks” üle kogu Ameerika Ühendriikide, tühistaks VVA kõik vanemliku teavitamise nõuded, abordieelse ooteperioodi nõude, abordikliinikute terviseohutuse nõuded jms sisaldavad seadused.

Veelgi enam, meditsiiniprofessionaalid ja -institutsioonid, kes/mis on varasemalt keeldnud aborte sooritamast, kaotaksid õigusliku kaitse. VVA näeks ette ka võimaluse alustada üksikisikute, organisatsioonide ja valitsuste -- föderaalvalitsuse, osariikide valitsuste ja kohalike omavalitsuste -- suhtes väidetavate seaduserikkumiste menetlemiseks kulukaid tsiviilhagisid.

“Kolmkümmend viis aastat pärast Roe’d (tõlkija: Roe vs. Wade -- 1973. aastal USA Ülemkohtu poolt langetatud otsus, millega tühistati abordipiirangud USA-s) on abordipooldajad nagu senator Obama kohutatud, et abort on endiselt elanikkonda jagav küsimus ning et Ameerika inimesed ei ole nende radikaalseid reforme omaks võtnud,” märkis Denise M. Burke, organisatsiooni Americans United for Life asepresident.

“Selle asemel, et vaadata silma abordi kättesaadavuse ja põhjendatud terviseriskide küsimustele, otsustavad nad lihtsalt ignoreerida tavaliste ameeriklaste muresid ja huvisid, nagu ka üha kasvavat teaduslikku teavet selle kohta, et abort on naistevastane vägivald.”

Peter J. Smith

Allikas: LifeSiteNews.com

Vaata lisaks:

Senaator Barack Obama kõne Rahvusvahelisele Pereplaneerimise Liidule, 17.07.2007 (transkriptsioon)