Ebaregulaarsed tsüklid

Prindi


Kõigil naistel esineb teatud eluperioodidel ebaregulaarseid tsükleid. Loomuliku pereplaneerimise (LPP) meetodeid saab rakendada ka sellistes situatsioonides, kuna viljaka ja viljatu aja määramiseks jälgitakse olukorda päev-päeva haaval, mitte ei kasutata ovulatsiooniaja arvutamist eelnevate tsüklite põhjal. Suurem osa naisi kogeb ebaregulaarseid tsükleid eelkõige peale sünnitust ja menopausi lähenemisel. Tsüklid võivad olla ebaregulaarsed ka pärast hormoonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarbimistest loobumist.


Sünnitusjärgne aeg ja imetamine


Rinnapiim ja imetamine on mitmes mõttes imelised ning ükski naine ei peaks vabatahtlikult imetamisest loobuma. Rinnapiim on lapsele ideaalne toit, mis täidab kõik lapse vajadused ja annab olulise panuse tema tulevase tervise heaks. Imetamine omakorda vähendab ema stressi ning aitab luua tihedat emotsionaalset sidet ema ja lapse vahel. Lisaks sellele aitab tihe imetamine viljakuse taastumist edasi lükata, nii et naisel ei ole vaja kohe peale sünnitust uue rasestumise pärast muretsema hakata.


Aega, mil naine imetab oma last ja mil tal pole veel menstruatsioonid alanud, käsitletakse LPP-st eraldi. Selle meetodi nimetuse eestikeelne tõlge oleks kohmakas, mistõttu kasutame ingliskeelsest nimetusest (Lactational Amenorrhea Method) tulenevat lühendit LAM. LAM'i reegel ütleb, et kui naine imetab last täielikult (laps saab kogu toidu ja joogi ema rinnal) või peaaegu täielikult, laps on alla 6 kuu vana ja naisel ei ole olnud veritsust alates 56. päevast peale sünnitust, on igasuguse enese jälgimiseta ja rasestumise vältimist püüdmata tõenäosus rasestuda 2%.


Couple to Couple League'i üks asutajaid Sheila Kippley on välja töötanud oma versiooni LAM'ist, mille puhul on rasestumise tõenäosus veelgi väiksem – 1%, kui laps on alla 6 kuu vana. Seda nimetatakse „ökoloogiliseks imetamiseks“ (ecological breastfeeding). Selleks peab naine täitma 7 tingimust:


  • laps peab saama kogu toidu ja joogi ema rinnal, ta ei tohi saada rinnapiimaasendajat, lisatoitu ega väljapumbatud rinnapiima;

  • last tuleb rahustada rinnal, mitte kasutades lutti või lutipudelit;

  • imetada tuleb ilma graafikuteta, vastavalt lapse soovile;

  • ema peab magama lapse ligidal, vähemalt samas toas, kui mitte samas voodis;

  • ema peab ka päevasel ajal lapsega koos uinakuid tegema, et võimalikult palju puhata ja et laps saaks võimalikult palju imeda;

  • ema ei tohi olla oma lapsest eraldatud rohkem kui 3 tunniks päevas;

  • emal ei tohi olla veritsust alates 56. päevast peale sünnitust (eelnevad veritsused ei loe).


LPP meetoditele omast viljakusmärkide jälgimist võib hakata tegema varsti peale sünnitust, nii on võimalik veelgi vähendada rasestumise tõenäosust. Kui naine otsustab kasutada ainult LAM'i, siis peale lapse 6-kuuseks saamist peaks kindlasti hakkama ennast jälle regulaarselt jälgima. Veritsused peale 56. sünnitusjärgset päeva annavad märku hormoonide taseme tõusust. Mida vanemaks laps saab ja mida rohkem hakkab ta sööma lisatoitu, seda rutem hakkab ema viljakus taastuma. On naisi, kellel ovulatsiooni ei tule, kuni ta last rinnaga toidab, kuid selle peale ei saa lootma jääda. Esimesed sünnitusjärgsed tsüklid võivad olla anovulatoorsed, kuid mida hiljem veritsused hakkavad, seda tõenäolisem on, et ovulatsioon toimub enne menstratsiooni.


Klimakteerium ja menopaus


Kui naine jõuab üleminekuaastatesse, hakkab tema viljakus tasapisi vähenema. Klimakteeriumi iseloomustavad muuhulgas järgmised märgid:


  • ebaregulaarsed tsüklid (väga lühikesed või väga pikad), varieeruva pikkuse ja verehulgaga menstruatsioonid;

  • ovulatsioonid ei pruugi toimuda igas tsüklis (vaatamata „päevade“ toimumisele), ovulatsioone toimub üha harvem;

  • emakakaela lima erituse vähenemine või peatumine. Kui emakakaela lima ei eritu, on naine viljatu isegi siis, kui ovulatsioonid toimuvad.


Esmalt võivad tsüklid muutuda väga lühikeseks ja päevad olla rohke veritsusega. Hiljem aga venivad tsüklid pikemaks ning ovulatsioonid jäävad harvemaks, kuni lõpuks lõppevad ning naine jõuab menopausini. Klimakteeriumi ajal on kõige olulisem ära tunda oma viljatu limamuster, kuna võivad esineda pikad, viljatud perioodid, mil ovulatsiooni ei toimu. Oma viljatut limamustrit tundes saab LPP reegleid rakendades ohutult vahekorras olla.


Pillidest taastumine


Hormonaalsete rasestumisvastaste pillide mõju naistele on väga individuaalne. Mõned naised on nende suhtes väga tundlikud, nii et viljakuse taastumine võib võtta 1-2 aastat, tsüklid võivad olla pikka aega ebaregulaarsed. Teistel taastub viljakus 1-2 tsükliga.


Pillide puhul tuleb arvestada nende võimalike kõrvalmõjudega viljakusele, millest kahjuks väga palju ei räägita. Pillide kasutamine võib kahjustada emakakaelas asuvaid lima eritavaid näärmeid, mis seetõttu ei reageeri enam östrogeenile ega erita viljakat lima. Sellisel juhul naine rasestuda ei saa. Samuti võib minna aega, enne kui emaka limaskest hakkab normaalselt hormoonidele reageerima. Seetõttu võivad päevad olla väga verevaesed ja isegi kui viljastumine toimub, ei saa loode pesastuda ega jää ellu.


Kõigi kolme variandi puhul – imetamine, üleminekuaastad, pillidest loobumine – võivad tsüklid olla väga ebaregulaarsed ja viljakusmärkide tõlgendamine raskendatud. Lisaks sellele reageerivad naiste organismid nendele muutustele väga erinevalt, mistõttu on raske kõiki võimalikke variante kirjeldada.


Ehkki ebaregulaarsete tsüklite puhul saab LPP-d edukalt kasutada, on see keerulisem kui tavaliste tsüklite puhul. Sellisel juhul on äärmiselt oluline kogenud juhendaja abi, kes aitab kaardistamisel ja viljakusmärkide õigel tõlgendamisel ning toetab emotsionaalselt raskel ajal. Erinevate LPP meetodite ja internetiõppe/juhendaja leidmise võimaluste kohta loe siit.