Loomuliku pereplaneerimise meetodid

Prindi


Kui on soov rasestuda, siis aitab tõenäoliselt sellest, kui jälgid oma tsüklit ja viljakuse märke üldiste juhendite järgi. Kui aga soovid rasestumist vältida, on oluline üks allpool tutvustatud konkreetne meetod välja valida, selgeks õppida ja järgida vaid selle meetodi reegleid. Eestis ei ole kahjuks ühegi LPP meetodi ametlikku juhendajat, kuid paljud meetodid pakuvad õppimisvõimalust läbi interneti oma kodulehekülgedel.


Meetodid, kus jälgitakse vaid emakakaela lima


Billingsi ovulatsioonimeetod


Naisi õpetatakse märkama ja tunnetama lima poolt tekitatud aistinguid tupes ja välistel suguelunditel oma igapäevaste toimetuste ajal ning vaatlema nähtavat lima WC-s käimise ajal. Naised kujundavad aistingute ja vaatluste kirjeldamiseks välja omaenese sõnavara ja teevad kindlaks neile omase mustri viljakate ja viljatute päevade kohta. Meetod eeldab seksuaalsuhetest loobumist viljakaks perioodiks, kuna barjäärimeetodite (kondoom, spermitsiidid) kasutamine või seksuaalsest erutusest tekkiv voolus nt. pettingu ja oraalseksi mõjul võivad emakakaela lima korrektset jälgmist segada. Teised limajälgimise meetodid on välja töötatud Billingsi meetodi baasil.


Võimalik õppida interneti teel, igale õppijale määratakse isiklik juhendaja (tasuline).


Koduleht: www.woomb.org


Creightoni mudel


Naisi õpetatakse tunnetama emakakaela lima poolt tekitatud aistinguid, kui nad pühivad ennast tualettpaberiga enne urineerimist (nt. mitu korda peab paberiga tõmbama, et libe tunne kaoks) ning vaatlema paberile jäävat nähtavat lima. Oma vaatlusi võrdlevad nad standardiseeritud limakirjelduste tabeliga ning teevad nende võrdluste põhjal järelduse oma viljakuse kohta. Meetod eeldab seksuaalsuhetest loobumist viljakaks perioodiks.


Koduleht: www.creightonmodel.com


Family of the Americas Foundation Ovulation meetod


Naisi õpetatakse märkama ja tunnetama lima poolt tekitatud aistinguid tupeavas ja välistel suguelunditel oma igapäevaste toimetuste ajal ning vaatlema nähtavat lima WC-s käimise ajal. Naised võrdlevad oma täheldusi kleebistel olevate tüüpilise emakakaela lima fotodega ning kasutavad neid kleebiseid määramaks, kas neil on viljakas või viljatu periood. Meetod eeldab seksuaalsuhetest loobumist viljakaks perioodiks.


Pakub õppimiseks vajalike materjalide tasulist allalaadimis- või raamatu ostmise võimalust.


Kodulehekülg: www.familyplanning.net


Sümptotermaalsed meetodid ehk meetodid, kus jälgitakse nii emakakaela lima kui ka basaalset kehatemperatuuri


Couple to Couple League süsteem


Naisi õpetatakse jälgima kolme peamist viljakusmärki – basaaltemperatuuri, emakakaelalima ja emakakaelas toimuvaid muutusi. Nende kolme märgi põhjal tehakse järeldused võimaliku viljakuse/viljatuse kohta. Õpetatakse erinevaid variante tsükli viljaka aja alguse määramiseks ning paarid saavad ise valida, mida kasutada tahavad. Meetod eeldab seksuaalsuhetest loobumist viljakaks perioodiks.


Kodulehe kaudu võimalik osta koduõppekursuse materjale, plaanivad välja töötada internetipõhise õppe süsteemi.


Kodulehekülg: www.ccli.org


Fertiilsusteadlikkuse meetod (Fertility Awareness Method e. FAM, Take Charge of Your Fertility e. TCOYF)


Meetod, mille puhul jälgitakse nii basaaltemperatuuri, emakakaelalima (nii tupeavas kui soovi korral ka otse emakakaelal) ja muutusi emakakaela asendis. Meetod lubab viljakal ajal olla vahekorras, kasutades raseduse vältimiseks barjäärimeetodeid (kondoom, pessaar, spermitsiid) või olla seksuaalsuhetes ilma vahekorrata.


Meetodi õppimiseks on võimalik osta raamat või alla laadida tarkvara. Tarkvaraga on võimalik 15 päeva jooksul tasuta tutvuda.


Kodulehekülg: www.ovusoft.com


Justisse meetod


Naisi õpetatakse jälgima kolme peamist viljakusmärki – basaaltemperatuuri, emakakaelalima ja muutusi emakakaela asendis. Meetod eeldab vahekorrast loobumist viljaka perioodi jooksul.


Võimalik osta materjale meetodi iseseisvaks õppimiseks.


Kodulehekülg: www.justisse.ca


Northwest Family Services meetod


Naisi õpetatakse jälgima kolme peamist viljakusmärki – basaaltemperatuuri, emakakaelalima ja muutusi emakakaela asendis. Meetod eeldab seksuaalsuhetest loobumist viljakaks perioodiks.


Võimalik osta õppimiseks vajalikud materjalid läbi interneti ning saada konsultatsiooni sertifitseeritud juhendajalt (tasuline). üles


Kodulehekülg: www.nwfs.org