Viljakusmärkide vaatlemine

Prindi


Selleks, et naine teaks, kas ta on rasestumisvõimeline või mitte, on vajalik igapäevaselt jälgida nn. peamisi viljakusmärke (primary signs of fertility). Peamisteks viljakusmärkideks nimetatakse emakakaela lima, basaaltemperatuuri ja emakakaela asendit. Lisaks neile märkidele võivad naised täheldada ka sekundaarseid viljakusmärke – näiteks rindade suurenenud tundlikkust või  keskvalu ehk ovulatsioonivalu. Loomuliku pereplaneerimise (LPP) meetodi puhul omavad tähtsust eelkõige peamised viljakusmärgid, mille jälgimist õpetatakse allpool.


NB! Antud juhendid on üldised ja erinevate LPP meetodite puhul jälgitakse viljakusmärke veidi erinevalt. Olles välja valinud konkreetse LPP meetodi, õpitakse neid märke jälgima selle meetodi põhiselt.


Emakakaela lima jälgimine


Selleks, et täheldada muutusi emakakaela limas, ei ole vaja ennast altpoolt katsuda. Kui naine lihtsalt mõtleb selle peale, mida ta tunneb, hakkab ta aja jooksul märkama, kas tema tupe ümbrus tundub kuiv, kleepuv, niiske või lausa märg ja libe. Täpselt nagu on ilma oma nahka katsumata võimalik aru saada, kas sul on külm või soe või kas nahk on kuiv või märg. Tupes on palju närviretseptoreid, mis lima tunnetavad ning teaduslike uuringutega on kindlaks tehtud, et naised tunnetavad lima olemasolu ammu enne vaatlemiseks vajaliku hulga lima kogunemist.


Kuid lisaks tunnetamisele on hea lima ka vaadelda. Tavaliselt tehakse seda WC-s käies, enne urineerimist. Tuleb tõmmata WC-paberiga eest tahapoole ja vaadata, kas paberile jääb lima ning milline see on – näiteks läbipaistev, valge, kollakas või kreemjas. Tupes on küll pidevalt niiske keskkond ja eritub ka loomulikku tupevoolust, kuid emakakaela lima jääb paberi peale, loomulik tupevoolus imendub paberisse. Seejärel võib lima võtta nimetissõrme ja pöidla vahele ning proovida, kas sõrmi üksteisest aeglaselt eemaldades on võimalik lima venitada.


Enamasti kogeb naine tsükli jooksul järgmist muutust tupes ja välistel suguelunditel: kuiv – niiske, märg, libe – kuiv.


Pärast menstruatsiooni võib naine tunda mitu päeva, et ta on kuiv ning lima pole ka katsudes. Aga lühikese tsükli puhul võib lima tähendada kohe pärast „päevade“ lõppu. Mida lähemale ovulatsioon nihkub, seda märjemaks, libedamaks ja venivamaks lima muutub, lima võib sisaldada isegi veidi verd ning meenutada konsistentsilt toorest munavalget. Pärast ovulatsiooni lima kaotab need omadused ning tunnetus on kleepuv või kuiv.


Hea aeg lima kontrollimiseks on pärast tupelihaste tugevdamise harjutuste tegemist, trenni või kakamist, sest kõik need tegevused lükkavad lima tupest väljapoole.


Lima jälgimist võivad raskendada järgmised aspektid:


  • tupeloputus;
  • sperma tupes peale vahekorda;
  • seksuaalne erutus;
  • spermitsiidid ja lubrikandid;
  • tupeinfektsioon ja -ravimid.

Kui naine tunnetab lima olemasolu või näeb seda, kas see tähendab, et ta võib rasestuda? Mitte ilmtingimata. On naisi, kes ei tunne ennast kunagi täiesti kuivana, isegi pärast ovulatsiooni. Ka ovulatsioonieelne lima ei pruugi alati olla viljakas lima. Kui lähtuda Billingsi ovulatsioonimeetodist, siis muutumatu limamuster (mucus pattern) tähendab viljatut aega ja muutuv muster viljakat aega. Iga naise lima eritumise muster on erinev, mistõttu iga naine peab endale ainuomase mustri ise selgeks õppima.


Basaaltemperatuur


Basaaltemperatuur on kehatemperatuur, mida mõõdetakse hommikul ärgates esimese asjana, enne, kui voodist tõustakse. Igasugune kehaline aktiivsus tõstab kehatemperatuuri.


Umbes ovulatsiooni ajal tõuseb naise kehatemperatuur 0.15-0.5 °C. See toimub progesterooni mõjul. Temperatuur jääb kõrgeks 12-16 päevaks ning langeb järgmise menstruatsiooni ajal.


Temperatuuri mõõdetakse kas vastava elavhõbedakraadiklaasiga, mille vahemikud on 0.05 °C (tavalisel palavikukraadiklaasil 0.1 °C) või digitaalse kraadiklaasiga. Elavhõbedaga kraadiklaas on täpsem, kuid selle puuduseks on vajadus pikalt kraadida (5 min.), samal ajal kui digitaalne kraadiklaas annab näidu minutiga.


Temperatuuri võib mõõta suust, pärakust või tupest, muud mõõtmised pole piisavalt täpsed. Temperatuuri peaks mõõtma iga päev enam-vähem samal ajal. Kui see pole võimalik, võib temperatuuri mõõta ka õhtuti peale paaritunnist puhkamist. Mõnel naisel ei muuda öine liikumine midagi, teisel ei näita vaatamata korralikule mõõtmisele temperatuur muudatusi.


Temperatuurimõõtmise kord näeb ette, et seda mõõdetaks vahetult peale ärkamist, enne igasugust kehalist aktiivsust. Ent on naisi, kellel basaaltemperatuur ei näita selget tõusu peale ovulatsiooni ka korraliku mõõtmise puhul ja kes seetõttu ei saa temperatuurimärki kasutada. Sellised naised saavad kasutada meetodeid, kus jälgitakse vaid lima (Billings, Creighton). Teistel on temperatuurigraafik arusaadav ja temperatuuritõus selgelt märgatav ka siis, kui ta pole saanud väga rahulikult magada ning peab öösiti üleval olema (näiteks väikese lapse pärast) või mõõdab ta temperatuuri alles peale seda, kui on hommikul juba ringi liikunud. Seega, kraadimist võiks proovida isegi siis, kui ei ole võimalik seda teha igal hommikul täpselt samal ajal või kui öösiti ei saa korralikult magada.


Basaaltemperatuuri saab kasutada määramaks, millal algab ovulatsioonijärgne viljatu aeg. Selleks on vaja registreerida kolmel päeval temperatuurinäidud, mis oleksid kõrgemad kui eelneva kuue päeva omad ja millest viimane oleks eelneva kuue päeva näitudest vähemalt 0.2 C kõrgem. Vahekord on sellisel juhul viljatu kolmanda kõrge temperatuuriga päeva õhtul. Basaaltemperatuur langeb jälle kas vahetult enne menstruatsiooni või peale menstruatsiooni algust. Kui basaaltemperatuur jääb kõrgeks üle 20 päeva, näitab see suure tõenäosusega rasedust.


Muutused emakakaelas


Emakakaela muutused toimuvad kooskõlas emakakaela lima muutustega, kuna emakakaela asendi muutusi põhjustavad samad hormoonid, mis mõjutavad emakakaela lima teket ja kuivamist.


Kui ollakse viljatus faasis, asub emakakael madalal ning on kinnine ja kõva – tundub katsudes nagu ninaots ning see on vähe avatud. Kui algab viljakas periood, hakkab emakakael nihkuma ülespoole ning pehmenema – katsudes meenutab pigem huuli. Samuti avaneb emakakael rohkem. Pärast ovulatsiooni taastub viljatu perioodi asend.


Emakakaela muutuste jälgimine on termosümptomaalsete LPP meetodite puhul valikuline. Seda võib teha, aga see pole kohustuslik ega vajalik, et LPP-d efektiivse rasestumisajastamise meetodina kasutada.üles